K- Ruoka: Mitä tänään syötäisiin? -podcast
K-Ruoan podcastissa juontaja Minna Kuukka ja tunnetut suomalaiset vieraat ratkovat arjen ruokahuoltoon liittyvää ikuisuuskysymystä. Asennemedia vastasi podcastin tuotannosta, kuten vieraiden kontaktoinnista, aikataulutuksesta, teknillisestä toteutuksesta sekä materiaalien tuotannosta podcastiin sekä sen mainontaan.
LÄHTÖTILANNE
Mitä tänään syötäisiin on pulma, jota monet miettivät päivittäin. K-Ruoan podcastissa juontaja Minna Kuukka ja tunnetut suomalaiset vieraat ratkovat arjen ruokahuoltoon liittyvää ikuisuuskysymystä. Asennemedia vastaa podcastin tuotannosta.



TAVOITE
Podcastin tavoitteena on K-Ruoan sisältöjen kohderyhmän kasvattaminen uudella sisältömuodolla. Podcast tarjoaa kuuntelijalle ratkaisuja arkiruokailuun liittyviin pulmiin.
TOTEUTUS
Mitä tänään syötäisiin? -podcastin juontajaksi valikoitui K-Ruoan vuosivaikuttaja Minna Kuukka. Ensimmäinen kausi sisältää 8 jaksoa, jossa vaihtuvat tunnetut ja ajankohtaiset vieraat. Vastauksia saadaan esimerkiksi aiheisiin kasvisten lisääminen lautaselle, lapsiperheen arkiruokailut ja vinkit helppoihin mutta herkullisiin ruokiin.
Asennemedia nauhoitti ja videoi jaksot K-Kampuksen mediakeittiössä. Asennemedia vastasi podcastin tuotannosta, kuten vieraiden kontaktoinnista, aikataulutuksesta, teknillisestä toteutuksesta sekä materiaalien tuotannosta podcastiin sekä sen mainontaan. Mainonta sisälsi video- ja audiomainontaa.
“Yhteistyö sujui erinomaisesti alusta loppuun. Tuotanto eteni ammattimaisesti ja lopputulos oli laadukas vastaten odotuksiamme. Voin lämpimästi suositella yhteistyötä.”
Laura Vasile
Content Manager,
K-Ruoka”On ollut upeaa päästä toteuttamaan Mitä tänään syötäisiin?- podcastia. K-Ruoan podcast on oiva esimerkki siitä miten pystymme monikanavaisesti tarjoamaan asiakkaillemme vaikuttajamarkkinoinnin sekä
audiomainonnan mahdollisuuksia.”
Annika Tainio,
Account Director,
Asennemedia





”Mitä tänään syötäisiin? -podcast oli hauska ja mielenkiintoinen tuotanto. Pääsimme toteuttamaan podcastia K-kampuksen upeaan mediakeittiöön, joka tilana palveli tuotantoa loistavasti. Yhteistyö ja kommunikointi K-Ruoan vastaavien ihmisten kanssa oli sujuvaa ja mutkatonta. Loistavat vaikuttajavieraat tekivät tuotatopäivistä räiskyviä ja itsekin sai paljon inspiraatioa arjen ruokaratkaisuihin vieraiden vinkkejä kuunnellessa!”
Juhana Kiiski,
Audio Producer,
Asennemedia
”Mitä tänään syötäisiin? -podcastia on ollut valtavan mukavaa ja mielenkiintoista tehdä. Arjen ruoka-asiaa on saanut lähestyä monesta eri kulmasta ja on ollut kiinnostavaa kuulla, miten niin jokapäiväiseen asiaan kuin ruoka ja syöminen liittyy vieraasta ja elämäntilanteesta riippuen hyvin erilaisia tapoja. Käytännön tekeminen on ollut hyvän valmistelun ansiosta helppoa ja vaivatonta, kaikki on sujunut alkusuunnittelusta varsinaisiin nauhoitushetkiin ammattimaisesti ja tehokkaasti. Tekniikka on toiminut ja yhteistyö kaikkien asianosaisten kanssa on ollut ilo!”
Minna Kuukka,
K-Ruoan vuosivaikuttaja